Warszawa - Klub Osób Jąkających się

poniedziałek, 16 wrzesień 2024 r, godzina 08:16

Cotygodniowe spotkania klubowe

Nasze spotkania odbywają się w Warszawie w poradni "TOP" w środy ok. godziny 18:30 w sali - 1, od października do czerwca.

W ostatnim roku zajęcia były prowa­dzone przez jednego z najlepszych specjalistów w Polsce - dra Krzysztofa Szamburskiego.

Serdecznie zapraszamy!


Audycja o jąkaniu w radiu Józef

Serdecznie zapraszamy do wysłu­chania jednej z audycji o niepełno­sprawnych z cyklu "Stacja akceptacja" w radiu Józef. Program nt. problemu jąkania, z udziałem klubowiczów Jarka oraz Ewy został wyemitowany dnia 24 stycznia 2009 r.

Kliknij tutaj aby pobrać audycję.


O jąkaniu

  • Czym jest właściwie jąkanie?
  • Jakie są stosowane sposoby leczenia jąkania?
  • Co to jest klub samopomocy osób jąkających się?
Ogólnej odpowiedzi na te i inne pytania udziela krótko ten artykuł.


Kilka słów o turnusach rehabilitacyjnych oraz zaproszenie
Zamieszczono dnia: 15.05.2009

Tak jak co roku, w miesiacach wakacyjnych planowane są turnusy rehabilitacyjne dla osób jąkających się. Wyjazdy te są organizowane m.in. przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Jąkających się wraz z Fundacją Frogos (w tym - 2009 - roku w Murzasichle obok Zakopanego) oraz inny - przez poradnię Ad-Verbum z Warszawy (tradycyjnie odbędzie się on w Łebie).

Na turnusach odbywają się kompleksowe zajęcia terapeutyczne prowadzone przez najlepszych specjalistów psychologów oraz logopedów, po kilka godzin dziennie. Poza terapią na turnusach realizowany jest bogaty program rekreacyjno-integracyjny. Turnusy są bardzo dobrą okazją do aktywnego wypoczynku (najczęściej w górach lub nad morzem), organizowanych jest wiele wycieczek, zajęć sportowych, wspólnych imprez i zajęć integracyjnych. Całość z tych zajęć jest atrakcyjna dla wszystkich, bądź część z nich jest przeznaczona tylko dla uczestników w danych przedziale wiekowym. Z tego względu na pewno każdy uczestnik, niezależnie od wieku, znajdzie wiele dla siebie.

Poza wypoczynkiem turnusy rehabilitacyjne stanowią niepowtarzalną okazję, do kontaktu z innymi osobami jąkającymi się, wymiany z nimi doświadczeń, wspólnego rozwiązywania problemów oraz oczywiście wspólnego spędzania czasu, nie tylko na terapii, ale i prywatnie. Uczestnicy są kwaterowani razem, wg grup wiekowych oraz płci, natomiast w przypadku uczestników dorosłych dodatkowo brane są pod uwagę ich preferencje, o ile sprostanie im jest możliwe ;-)

Na turnusach co roku panuje bardzo dobra atmosfera, a spędzony wspólnie czas pozostawia niezapomniane wrażenie, nie wpominając już o długotrwałych efektach terapeutycznych.

Jeśli chodzi o skutecznosć terapii, jest ona różna, w zależnosci od motywacji uczestników oraz stopnia zaburzeń, jednak poprawa jest widoczna u wszystkich. Proponowana terapia nie jest żadnym "cudownym środkiem" takim jak metody promowane przez wiele prywatnych tzw. "klinik leczenia jąkania", ale stanowi zwarty program terapeutyczny, opracowany przez najlepszych specjalistów, który nie jest w żadnym stopniu obciążeniem psychicznym dla pacjenta. Dlatego też rezultaty terapii są mocno uzależnione od podejścia jej uczestników - nic nikomu nie jest narzucane, jak często ma to miejsce w przypadku nieprofesjonalnych terapii. Rezultaty takich nieprofesjonalnych terapii często bywają na pierwszy rzut oka wręcz rewelacyjne - wiele ośrodków reklamuje swoje usługi sloganem "100% wyleczalności" - niestety okazuje się to totalną bzdurą po upływie kilku miesięcy - wiele uczestników takich terapii nie jest w stanie podołać jej psychicznie, a inni po prostu się wycofują z jej stosowania, ponieważ mimo usilnej pracy nad sobą, technika nie jest skuteczna w ich przypadku.

Rzecz ma się nieco inaczej na niekomercyjnych turnusach (np. tych organizowanych przez Ostoję, Frogos lub Ad-Verbum). Tutaj efekty terapii nie są tak "doniosłe" i rozreklamowane, ale są długotrwałe, rozłożone w czasie i stanowią podstawę dla realnej poprawy mowy w przyszłości, niezależnie od stosowanej przez uczestnika techniki jej upłynniania.

Osobiście, jako wielokrotny uczestnik turnusów rehabilitacyjnych jestem zdecydowanym orendownikiem właśnie takiego niekomercyjnego podejścia do terapii. Moja mowa poprawia się powoli jednak z każdym kolejnym rokiem jest coraz lepiej, a efekty są naprawdę długotrwałe i jestem ich pewien, niezależnie od kryzysów jakie przecież mogą się przytrafić każdemu. Dodatkowo m.in. dzięki turnusom moje życie się zupełnie odmieniło - otworzyłem się na innych, zyskałem pewność siebie, nie uciekam już przed niczym, jak miało to miejsce w przeszłości, a dodatkowo zyskałem wielu przyjaciół z całej Polski, jak również zacząłem ich poznawać w innych środowiskach, tych nie związanych z jąkającymi.

Jeżeli również i Ty chesz odmienić swoje życie, poczuć tę wspaniałą turnusową atmosferę i wreszcie naprawdę zacząć pracować nad swoją mową to zapraszamy Cię serdecznie!


Jarosław Mrozowski - klubowicz


© 2008 - 2012, Warszawski Klub "J", kontakt: kontakt@jakanie.waw.pl

Wszystkich chętnych na nasze spotkania zapraszamy w każdą środę, na godzinę 18:30.
Spotkania odbywają się w sali nr 105 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "TOP" , ul. Raszyńska 8/10, 02-026 Warszawa.

Statystyki strony z ostatniego roku:    odsłony - 36248   odsł. niepowt. - 28073   użytkownicy - 7166