Warszawa - Klub Osób Jąkających się

niedziela, 14 lipiec 2024 r, godzina 07:53

Cotygodniowe spotkania klubowe

Nasze spotkania odbywają się w Warszawie w poradni "TOP" w środy ok. godziny 18:30 w sali - 1, od października do czerwca.

W ostatnim roku zajęcia były prowa­dzone przez jednego z najlepszych specjalistów w Polsce - dra Krzysztofa Szamburskiego.

Serdecznie zapraszamy!


Audycja o jąkaniu w radiu Józef

Serdecznie zapraszamy do wysłu­chania jednej z audycji o niepełno­sprawnych z cyklu "Stacja akceptacja" w radiu Józef. Program nt. problemu jąkania, z udziałem klubowiczów Jarka oraz Ewy został wyemitowany dnia 24 stycznia 2009 r.

Kliknij tutaj aby pobrać audycję.


O jąkaniu

  • Czym jest właściwie jąkanie?
  • Jakie są stosowane sposoby leczenia jąkania?
  • Co to jest klub samopomocy osób jąkających się?
Ogólnej odpowiedzi na te i inne pytania udziela krótko ten artykuł.


Nadzieja dla młodych osób jąkających się - wyniki raportu Brytyjskiego Stowarzyszenia Jąkających się (BSA)
Zamieszczono dnia: 27.07.2008

Prawie pół miliona osób w Wielkiej Brytanii jąka się; dla wielu jest to nieszczęście, które bezpośrednio wpływa na ich życiowe wybory, pracę i funkcjonowanie w społeczeństwie. Badania ostatniej dekady pokazały, że u dorosłych, u których jąkanie zostało zdiagnozowane i leczone w dzieciństwie, problem ten nie występuje w takim nasileniu: oni są w pewien sposób „uleczeni".

Projekt Brytyjskiego Stowarzyszenia Jąkających się (British Stammering Association), realizowany pod kierunkiem logopedy Elaine Christie, wykazał, że połączenie działań informacyjnych z umożliwieniem dostępu do terapeutów mowy może znacząco zwiększyć liczbę dzieci poddanych terapii we wczesnym okresie rozwoju, zanim jąkanie utrwali się.

Wczesna interwencja okazała się na tyle skuteczna, że BSA postawiło sobie za cel, by wszystkie małe dzieci miały zapewniony kontakt z logopedą, zanim pojawi się ewentualna niepłynność. Efekty działań stowarzyszenia były zdumiewające: liczba przebadanych dzieci w przedszkolu zwiększyła się o 60% a w szkole o 24%.

Terapeuci biorący udział w projekcie otrzymali ulotki adresowane do rodziców i specjalistów, a wskazujące na wczesne objawy jąkania i podkreślające wagę jak najszybciej podjętej terapii. Ponadto przeprowadzono szkolenia i rozdano ulotki wśród higienistek pracujących w przedszkolach i szkołach.

„(...) Zebrane wyniki pozwoliły - uważamy, że po raz pierwszy - wykazać statystycznie istotne znaczenie podejmowanych działań w docieraniu do jąkających się dzieci poniżej 5 roku życia. Opracowany raport jest ukoronowaniem naszych prawie pięcioletnich działań przy bezinteresownym wsparciu wielu terapeutów mowy z całego kraju” - powiedział prezes BSA Norbert Lieckfeldt.

Kopie raportu z realizacji projektu i ulotki zostały udostępnione bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.stammering.org.

„BSA Report gives Hope to Young Stummerers".

Speaking Out. 21, 4. Spring 2001.
Tłumaczenie: Monika Damek-Poprawa.

Źródło: "Słowo wyboiste" nr 2/2001


© 2008 - 2012, Warszawski Klub "J", kontakt: kontakt@jakanie.waw.pl

Wszystkich chętnych na nasze spotkania zapraszamy w każdą środę, na godzinę 18:30.
Spotkania odbywają się w sali nr 105 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "TOP" , ul. Raszyńska 8/10, 02-026 Warszawa.

Statystyki strony z ostatniego roku:    odsłony - 33243   odsł. niepowt. - 26713   użytkownicy - 6877
UPDATE command denied to user 'jakanie'@'10.12.20.3' for table 'p_wi_pages'